» معرفی منطقه اردهال

معرفی منطقه اردهال


وقتی از اتوبان قم به سمت اصفهان و کاشان حرکت می کنیم قبل از ورودی شهر کاشان  از سمت پل راوند کاشان تابلوهای خروجی ، مسافرین را به سمت مشهدارهال و شهر نیاسر هدایت می کنند.

روستاي مشهد اردهال در حومه شهرستان كاشـان و جزء دهستان اردهال مي‌باشد. اين روستا در 38كيلومتري غرب كاشان بين حصاري از يك سلسله كوه به نام اردهال و روي تپه‌اي بين محله‌هاي جوشق و باريكرسف و بهار به ارتفاع 1770متر از سطح دريا واقع شده است و داراي آب و هواي كوهستاني با زمستان‌هاي سرد و تابستان‌هاي بسيار عالي است. كه سوابق تاريخي زيادي را داراست.

به طوريكه ذكر مي‌كنند در ازمنه قديم شهر بزرگ خاوه (خوابق) يكي از هفت شهر بزرگ اين حدود بوده و 12 برج بلند داشته و به قولي پايتخت كيخسرو پادشاه ايران بوده است. و همچنين نقل مي‌كنند كه جنگ ايران و توران در اين حوالي اتفاق افتاده و افراسياب به اين كوه گريخته است. در كوه‌هاي اطراف مشهد اردهال آتشكده زردشتيان وجود داشته كه هنوز هم آثار آنها بر فراز كوه‌هاي اطراف باقي مانده است.

از نظر طبيعي بيشتر خانه‌هاي اين روستا در دامنه‌ي كوه‌هاي مجاور قرار گرفته و در واقع مي‌توان اين آبادي را يك روستاي كوه پايه‌اي در نظر گرفت.

روستاي مشهد اردهال در كنار جاده آسفالت كاشـان ـ دليجان واقع است و بقعه و مشهد امامزاده سلطان علي بن محمد باقر (ع) در جوار روستاي اردهال و در دامنه كوه‌هائي كه اين روستا را احاطه كرده قرار گرفته است.

مردم اين روستا داراي شغل قاليبافي و كشاورزيند و علاوه بر آن دامپروري نيز مي‌كنند. اين روستا با حدود1500 نفر جمعيت و داشتن اشجار و باغات فراوان يكي از روستاهاي بسيار زيباي كوهستاني است. و مردماني مهربان، مهمان نواز و زحمت‌كش دارد.

بناي اصلي مجموعه مشهد اردهال كه مدفن مطهر امام زاده واجب التعظيم حضرت سلطان علي بن محمد باقر (ع) در آنجا واقع است از ابنيه عهد سلاجقه (قرن ششم) مي‌باشد و ابن بنا به دستور مجدالدين عبيداله كاشاني ساخته شده و چون محل دفن اين شهيد بزرگوار و زاده ائمه اطهار مورد توجه عموم شيعيان بوده است همواره به رونق و آباداني آن كوشيده‌اند. و در دوره‌هاي مختلف مخصوصاً در عهد صفويه و قاجار الحاقات و تصرفات زيادي در اطراف و داخل صحن‌ها به وجود آورده‌اند. و اكنون اميد مي‌رود پروژه‌هاي عظيمي در آينده نزديك به مرحله اجرا درآيد.